Odporúčiť známemu   |   Vytlačiť stránku   |   Language: Slovak English German Hungarian
Paradisoindia.sk
O násAktualityAkcieNa stiahnutieProduktySlužbyVeľkoobchodTechnológieKontakt

Údržba

Umelý kameň

Umelý kameň sa skladá hlavne z cementu a drviny. Je preto samozrejmé, že jeho životnosť nemôže byť taká dlhá, ako pri prírodnom kameni. Životnosť môžeme predĺžiť a zachovať estetiku náhrobného kameňa používaním ochranných prípravkov ako sú bistrol, diava na podlahy a sidolux. Pre to, aby bol výsledný efekt čo najlepší, musí mať pomník čistý a hladký povrch. Najlepšie je sa starať o pomník od začiatku. Pokiaľ sa tak nestalo, mal by si ho dať majiteľ prebrúsiť a začať ho pravidelne natierať. Veľa ľudí si k zničeniu povrchu pomníka dopomôže samo. Napríklad nie sú vhodné kahance s umelým obalom. Obal je totiž horľavý a može sa zapáliť spolu s voskom a narobí veľké škody vo svietnikoch a na povrchu umelého kameňa. Ďalšou veľkou chybou sú kahance s oceľovým krytom a vence, čo obsahujú kovové časti. Kov rýchlo skoroduje a hrdza nasiakne do mikroštruktúry umelého kameňa, odkial sa velmi ťažko odstraňuje. Výsledným efektom týchto vymenovaných chýb je pomník plný fľakov od sviečok a hrdze, ktoré majiteľ bežnými spôsobmi nedokáže odstrániť. My Vám odporúčame používať bežné sviečky a kahance s hliníkovým obalom a páliť výhradne v lampášoch. Vence kupovať bez kovových drôtov (celé umele, alebo organické).

Prírodný kameň

Medzi prírodný kameň sa radia: hoiny, mramory, alebo žuly, ktoré sú narezané a vytvarované na mieru a majú vyleštený povrch. Mramor je veľmi savý a mäkší ako žula, preto je jeho životnosť oveľa kratšia. Do mikroštruktúry mramoru cez zimu prenikne voda, ktorá ho po zamrznutí trhá na kusy. Povrch sa začne mrviť a praskať, čím vytvorí vhodné podmienky na uchytenie machu a lišajníkov, ktoré ho ešte viac zničia. Tento proces sa nedá úplne zastaviť, dá sa len spomaliť častým čistením povrchu. Do mramoru, bohužiaľ, nasiakne aj hrdza, nečistoty, vtáčí trus a pod., preto predmety na ňom upevnené by mali byť kvalitné - hrdzu neprepúšťajúce. Takisto je potrebné povrch pravidelne očetrovať a čistiť od nečistôt, ktoré by mohli doňho nasiaknuť. Aj starý mramor sa dá prebrúsiť, čím sa mu vráti hladkosť a čistotu povrchu. Žula je kameň, ktorý má oveľa menšiu savosť ako mramor a pevnú mikroštruktúru (tzn. tvrdosť). Preto jej zub času ubližuje oveľa menej. Samozrejme, aj žuly sú rôzne - tie menej kvalitné sa zničia skôr a tie najkvalitnejšie prežijú nielen nás, ale aj mnohé ďalšie generácie. O žulu sa treba starať minimálne. Kvôli kráse a lesku je občas potrebné povrch preleštiť prípravkami typu okena a pod. Je potrebné dbať aj o to, že doplnky ako sú kríže a podobne môžu začať korodovať a nepekne sfarbiť povrch kameňa. Preto kupujte len kvalitné doplnky, ktoré nekorodujú.

Doplnky

Medzi doplnky patria všetky ozdobné či funkčné predmety pripevnené či položené na pomníku. Najčastejším problémom sú lampáše. Často je nutné kúpiť nový lampáš, pretože starý zhorel. Dá sa tomu zabrániť tak, že budete používať len kahance s hliníkovým obalom, ktoré sú bezpečné. Lampáše sú najvhodnejšie antikorové a bronzové s ochranným filtrom. Tieto nepodliehajú deštruktívnej korózii. Povrch antikorových lampášov časom trocha zmatnie, dajú sa však znovu naleštiť, podobne ako leštíte striebro. V obchodoch sa dá kúpiť široká škála vhodných produktov. Další problém sú vázy, ľudia zabúdajú na to, že v zime sa vázy naplnia vodou a tá po zamrznutí roztlačí ich vnútro. Pokiaľ sú vložky vo váze vyberateľné, treba ich na zimu zobrať domov, no zároveň si treba všimnúť, či aj samotná váza má vypúšťací otvor, kde voda v zime vytečie. Ak nemá, hrozí, že aj trup vázy v zime rozmrzne. Preto odporúčame vázu aj lampáše na zimu prikryť silonovým vreckom, aby boli chránené.

Spoje

Pomníkové diely sú bežne pospájané obyčajným cementom, čo nezaručí dlhodobú trvácnosť. Cementové spoje sa časom uvoľňujú a vypadávajú. My Vám odporúčame nahradiť cement silikónovo-kaučukovou hmotou, ktorá má trikrát dlhšiu životnosť a je estetickejšia.